• Profil Ośrodka

Ośrodek zajmuje się kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży z wadą słuchu, zaburzeniami mowy i komunikacji oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi z całej Polski.

Strukturę Ośrodka stanowią:

• Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (od momentu wykrycia wady słuchu do podjęcia nauki w szkole)
          • Przedszkole  Nr 343 (od 2,5 r.ż. do podjęcia nauki w szkole)
          • Szkoła Podstawowa Nr 196
          • Gimnazjum Nr 153
          • Internat

Kształcenie prowadzone jest metodą werbalną z wykorzystaniem metod surdologopedycznych i surdopedagogicznych w ramach opracowanych dla uczniów indywidualnych programów edukacyjno - terapeutycznych.

W szkołach realizowane są programy nauczania dostosowane do potrzeb uczniów słabosłyszących, oparte na podstawie programowej kształcenia ogólnego obowiązującej w szkołach ogólnodostępnych. Dzieci uczą się języka angielskiego.

Nadrzędnym celem szkoły jest przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych i samodzielnego życia w świecie ludzi słyszących. Systematyczna praca nad rozwojem mowy wychowanków, wzbogacaniem słownictwa, poznawaniem i stosowaniem właściwych form gramatycznych oraz poprawną artykulacją przynosi bardzo dobre rezultaty. Jednak dla zapewnienia pełnej realizacji pracy dydaktyczno – wychowawczej nauczyciele i wychowawcy w uzasadnionych przypadkach oprócz mowy dźwiękowej wykorzystują alternatywne sposoby porozumiewania się: pismo, daktylografię, język migowy (PJM) lub inne metody zgodne z potrzebami ucznia takie jak AAC, PCS, piktogramy.

• Kontakt