• Nasz patron

Otton Lipkowski urodził się 5 września 1907 roku w Człuchowie.

W 1926 roku otrzymał świadectwo dojrzałości w Państwowym Seminarium Nauczycielskim, a 1 września rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej Nowomiejskiej w Tczewie. Pracy pedagogicznej poświęcił 56 lat. Studiował między innymi w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej oraz Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych.

W styczniu 1966 roku prof. Otton Lipkowski podejmuje pracę w Państwowym Instytucie Pedagogiki Społecznej zostając wychowawcą i nauczycielem młodej kadry pedagogicznej dla szkolnictwa specjalnego. W uczelni tej pracował do ostatnich dni swojego życia. Zmarł nagle 12 października 1982 roku. Jest autorem wielu prac naukowych.

Profesor Otton Lipkowski był uczniem Marii Grzegorzewskiej. Studiował prace wybitnych pedagogów - teoretyków i wychowawców  Józefy Joteyko, Janusza Korczaka, Kazimierza Jeżewskiego. Szczególnie interesował się pedagogiką specjalną.

Za jedną z podstawowych zasad i norm postępowania przyjął "Zasadę życzliwości".

Portrety Ottona Lipkowskiego wykonane przez uczniów Gimnazjum - październik 2016