• Eksperymenty z "jajem"

• 01.04.2021 14:29
          • Świąteczne lekcje przyrody
          • Z uwagi na okres wielkanocny na zajęciach koła przyrodniczego uczniowie z klasy 5b i 6b eksperymentowali "z jajem".

Dokładnie zbadali konsystencję jajka, zobaczyli tarczę zarodkową, z której może rozwinąć się pisklę (o ile jajo zostało zapłodnione), zobaczyli także skrętki białkowe - chelazy i dowiedzieli się jaką pełnią funkcję. Jajem podrzucali, kręcili sprawdzając czy jest ugotowane czy surowe, oddzielali sprytnie białko od żółtka za pomocą plastikowej butelki. Jajko włożyli do octu żeby uzyskać gumową podskakującą piłeczkę. I oczywiście zrobiliśmy pamiątkowe jajo do koszyczka farbowane barwnikami spożywczymi i lakierami do paznokci...

Rozgorzala również filozoficzna dyskusja: Co było pierwsze, jajko czy kura? A Wy jak myślicie?
            Z życzeniami zdrowych, spokojnych rodzinnych świąt zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.