Historia Ośrodka

• Historia SOSW nr 15

Budynek pałacu Sapiehów

Kalendarium:

1952r. - powstał Ośrodek Selekcji Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Państwowym Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych w Warszawie. Zadaniem tego Ośrodka było kwalifikowanie dzieci niepozbawionych całkowicie słuchu i mowy oraz kierowanie ich do odpowiednich dla nich placówek i szkół na terenie całego kraju.

1952/1953 - powstają pierwsze trzy klasy dla niedosłyszących w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych.

1957/1958 - W Państwowym Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych powstaje Szkoła Podstawowa dla Niedosłyszących Nr 196.

1958r. - Szkoła Podstawowa dla Dzieci Niedosłyszących Nr 196 uzyskuje oddzielne pomieszczenie w budynku przy Al. Ujazdowskich 28, gdzie mieściło się wcześniej Gimnazjum im. Królowej Jadwigi.

1960/1961 - Powstaje pierwsza klasa wstępna dla dzieci niedosłyszących w Szkole Podstawowej Nr 196.

1.09.1972r. - Dzieci niedosłyszące otrzymują nową siedzibę w Pałacu Sapiehów przy ul. Zakroczymskiej 6. Jest to Zakład Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niedosłyszących Nr 15, w którym mieści się Szkoła Podstawowa dla Niedosłyszących Nr 196 oraz Internat.

1973r. - W Zakładzie powstaje pierwszy oddział przedszkolny dla niedosłyszących dzieci 6 - letnich.

1977r. - Przedszkole zostaje wyodrębnione jako jednostka organizacyjna. Nosi nazwę Państwowe Przedszkole dla Dzieci Niedosłyszących Nr 343. Jest to pierwsze w Polsce przedszkole dla dzieci niedosłyszących. Zakład Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niedosłyszących przekształca się w Ośrodek dla Dzieci Niedosłyszących Nr 15, w skład którego wchodzi:

- Państwowe Przedszkole Nr 343,

- Szkoła Podstawowa Nr 196,

- Internat.

1983r. - Szkoła Podstawowa Nr 196 zostaje szkołą ćwiczeń dla studentów Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

1 stycznia 1984r. - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niedosłyszących Nr 15 otrzymuje imię prof. Ottona Lipkowskiego oraz sztandar.

1997r. - Zostaje zmieniona dotychczasowa nazwa na Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących Nr 15.

5 maja 1998r.- W Ośrodku powstaje Fundusz im. Artystki Rzeźbiarki Wiktorii Iljin, którego celem jest fundowanie aparatów słuchowych.

10 marca 1999r. - W Ośrodku powstaje Powiatowe Gimnazjum Nr 17.

2004r. - Następuje zmiana nazwy na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących Nr 15, w którym mieszczą się:

- Przedszkole Specjalne nrr 343

- Szkoła Podstawowa Specjalna nr 196

- Gimnazjum Specjalne nr 153

- Internat.

2012r. – w Ośrodku zostają uruchomione pierwsze zajęcia z Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka

1.09.2020r. - ośrodek otrzymuje nową siedzibę przy ul. Twardej 8/12.

Zdjęcie przedstawia ślubowania uczniów.