15 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to doskonały sposób na to, aby uczniowie w przyjemny, niecodzienny sposób przypomnieli sobie tabliczkę mnożenia. Do tego dnia przygotowywaliśmy się od początku tygodnia. Uczniowie udekorowali korytarz szkolny w działania związane z tabliczką mnożenia, a podczas przerw mieli okazję wykonywać zadania, wykazując się umiejętnością mnożenia. Podsumowaniem zabawy było sprawdzanie przez patrol złożony z wybranych uczniów, znajomości tabliczki mnożenia wśród nauczycieli i pracowników szkoły. Wszyscy, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Mistrzom gratulujemy i dziękujemy za świetną zabawę.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 9
POLIO - warto wiedzieć
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie zwraca się z uprzejmą prośbą o zapoznanie się rodziców i opiekunów dzieci z ważnymi informacjami dotyczącymi szczepienia przeciwko poliomyelitis (polio).
Szczepienie to stanowi istotny element ochrony zdrowia najmłodszych oraz profilaktyki chorób zakaźnych. Polio jest chorobą wirusową, która może prowadzić do trwałego porażenia mięśni, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci.
Dzięki szczepieniom udało się w wielu krajach, w tym w Polsce, skutecznie wyeliminować tę groźną chorobę. Niemniej jednak, polio nadal występuje w niektórych częściach świata. Stąd utrzymanie wysokiego poziomu wyszczepialności jest kluczowe, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu tej choroby w Polsce. Szczepienia przeciwko polio są częścią obowiązkowego programu szczepień ochronnych. Pierwsze dawki szczepionki podawane są już w pierwszych miesiącach życia 3-4, 5-6 oraz 16-18 miesiącu życia, a kolejne w ramach przypominających szczepień w 6 roku życia dziecka.
Z uwagi na potrzebę utrzymania wysokiego poziomu wyszczepialności, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie zwraca się z prośbą o przypomnienie rodzicom o konieczności regularnego sprawdzania statusu szczepień swoich dzieci i w razie potrzeby uzupełniania brakujących dawek.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie zachęca do szerzenia wiedzy na temat szczepień wśród rodziców, a także do aktywnego wspierania działań mających na celu ochronę dzieci przed chorobami zakaźnymi.
W tym celu w załączeniu przekazuje materiały w formie ulotek informacyjnych w języku polskim, ukraińskim i angielskim.
W przypadku wątpliwości lub pytań Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie zachęca rodziców aby kierowali się do swojego lekarza rodzinnego lub placówek zdrowia publicznego, które udzielą niezbędnych informacji na temat szczepienia i jego znaczenia dla zdrowia dzieci.
Informacje na temat szczepień można uzyskać również w Sekcji Szczepień Ochronnych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m.st. Warszawie pod nr telefonu: 22 310 79 33.
POLIO_-_J._POLSKI.pdf
POLIO_-_J._ANGIELSKI.pdf
POLIO_-_J._UKRAINSKI.pdf
Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować"
W dniu 14 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzieli udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować".
Przeszkolone nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej przekazały uczniom podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną związaną z udzielaniem pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się jak w sposób bezpieczny pomóc osobie poszkodowanej.
Na kolejnych zaplanowanych zajęciach uczniowie będą mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę w praktyce.
Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia 🚑🚒🚓 💚3
11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości
W piątek 08 listopada cała społeczność naszego Ośrodka zebrała się aby upamiętnić Narodowe Święto Niepodległości. O godzinie 11.11v tradycyjnie odśpiewaliśmy "Mazurek Dąbrowskiego" włączając się w ogólnopolską akcję #szkoła do hymnu. Po hymnie wszyscy uczniowie i przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzeli film o życiu Józefa Piłsudskiego. Następnie sam Marszałek przemówił i zadał dzieciom kilka pytań. Było bardzo uroczyście i radosnie, a Józef Piłsudski gratulował uczniom wiedzy i spostrzegawczości. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor rozdała nagrody uczniom z klas 4-8, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy o powstaniu warszawskim. Wszystkim gratulujemy, a szczególnie zwycięzcom: Jakubowi W. z klasy 8a - I miejsce Ince L. z klasy 5b - II miejsce Wojciechowi D. z klasy 6a - III miejsce.
2
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. Z okazji tego wyjątkowego święta nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej postanowiły zrobić uczniom miłą niespodziankę. 5 listopada Panie przebrały się za postacie ze znanych i lubianych bajek i w takich strojach prowadziły lekcje. Tego dnia uczniowie mogli opowiedzieć o swoich ulubionych bajkach, wziąć udział w zabawie polegającej na rozpoznawaniu bajkowych postaci oraz pokolorować ilustracje przedstawiające bajkowych bohaterów.
Święto Wszystkich Świętych
W tygodniu poprzedzającym Święto Wszystkich Świętych, tradycyjnie jak co roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili warszawskie cmentarze i miejsca pamięci. Klasy piąte, szóste, trzecie, drugie i pierwsze wysprzątały grób patrona Ośrodka profesora Ottona Lipkowskiego i warszawskich powstańców na Powązkach Wojskowych. Klasy siódme i ósme wybrały się na Stare Powązki w Aleję Zasłużonych, odwiedziły między innymi symboliczny grób prezydenta Stefana Starzyńskiego. Uczniowie uczcili również pamięć zmarłych nauczycieli naszej szkoły, pochowanych na obydwu cmentarzach. Klasy czwarte symboliczny znicz zaniosły pod Halę Mirowską do miejsca upamiętniającego zamordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców miasta. To była cenna lekcja historii.
Nowości książkowe
Do szkolnej biblioteki zawitały nowości książkowe. Można znaleźć wśród nich bajki, powieści przygodowe, opowiadania czy książki popularnonaukowe. Pierwsi czytelnicy już nas odwiedzili. Niektóre książki tak zaciekawiły uczniów, że zorganizowali wspólne czytanie w bibliotece.
2
Dzień Dyni
Dzien dyni był świetną okazją do wykorzystania tego warzywa do zrobienia z dziećmi dynioliny podczas terapii integracji sensorycznej i terapii pedagogicznej. Dzieci bawiąc się, ćwiczyły motorykę małą, koordynację wzrokowo - ruchową, była to także okazja do stymulacji dotykowej i węchowej. Przepis na dyniolinę jest bardzo prosty: ugotuj lub upiecz dynię do miękkości, wystudź, dodawaj stopniowo mąkę ziemniaczaną, aby uzyskać zwartą masę. Gotowe. Masę można przechowywać w lodówce zamkniętą w pojemniku i wykorzystywać do zabawy wielokrotnie.
Warszawska Ligia Piłki Nożnej Domów Dziecka i Ośrodków Wychowawczych
W ramach 4 kolejki Warszawskiej Ligi Piłki Nożnej Domów Dziecka i Ośrodków Wychowawczych reprezentanci naszej szkoły spotkali się z reprezentacją MOS nr 3 "Dom na Trakcie". Poniżej krótka foto relacja.
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 15 przystąpił do Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Bezpieczeństwo dzieci zależy od każdego z nas. Kampania Dzieciństwo bez Przemocy uwrażliwia na problem krzywdzenia dzieci w Polsce oraz promuje sposoby dbania o rozwój
i bezpieczeństwo dzieci, aby zapewnić im szczęśliwe dzieciństwo i dobrą przyszłość.
Dzieci z naszego Ośrodka zostaną zapoznane z tematem zagrożeń oraz ochrony w sytuacjach wystąpienia zagrożenia przemocą. Będą miały możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym na plakat Dzieciństwo bez przemocy lub zdjęcie „Szczęśliwe dzieciństwo”.
Zapraszamy do obejrzenia spotu: https://www.youtube.com/watch?v=-m1b05XEZkI&t=4s
Surówka dla zdrówka
Kiszone witaminy, czyli surówka dla zdrówka pod takim hasłem uczniowie klasy 3b rozpoczęli 25 dzień października. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się jakie produkty powinno się spożywać w okresie jesiennym, aby zachować zdrowie i dobrą formę. Na lekcjach przygotowały pyszną mizerię oraz surówkę z kiszonej kapusty. Wykonane samodzielnie smakołyki zjedli na śniadanie. Uczniowie sami doszli do wniosku, że można jeść smacznie i zdrowo. . Zapraszamy do fotorelacji
Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa
W związku z trwającym w dniach 7-12 października 2024r. Warszawskim Tygodniem Bezpieczeństwa, uczniowie klas starszych naszej szkoły wzięli udział w zajęciach dotyczących odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożeń. Lekcje prowadzone przez nauczycieli z zespołu ds. bezpieczeństwa podejmowały tematy takie jak: bezpieczeństwo w ruchu drogowym, udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, rozpoznawanie sygnałów alarmowych i sposoby alarmowania. Podczas zajęć wyświetlone zostały materiały edukacyjne przygotowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa, Miejską Państwową Straż Pożarną m.st. Warszawy, Policję, Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie oraz Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Uczniowie byli bardzo zaangażowani i chętnie uczestniczyli w proponowanych aktywnościach.
Wiedza wyniesiona z tych spotkań na pewno sprawi, że poczyją się pewniej w niespodziewanych sytuacjach.
Straż Miejska
18 października 2024r. pierwsze i drugie klasy odwiedziły Funkcjonariuszki Straży Miejskiej, które przeprowadziły zajęcia na temat „Bezpieczna droga do szkoły”. Panie przypomniały dzieciom ważne informacje związane z bezpieczeństwem na drodze: znajomość podstawowych znaków drogowych; zasada przejścia przez pasy z sygnalizacją świetlną i bez niej; ważność noszenia odblasków przy plecaku, kurtce. Dodatkowo uczniowie ćwiczyli w praktyce umiejętność przechodzenia przez przejście dla pieszych, odczytywali sygnały z sygnalizatora świetlnego oraz obejrzeli film edukacyjny.
Odwiedziny Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży Nr 46
17.10.2024r. drugie klasy odwiedziły zaprzyjaźnioną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży Nr 46 przy ul. Chłodnej 11 w Warszawie, odbywając zajęcia czytelnicze o jesieni. Dzięki zorganizowanej lekcji dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o ciekawostki związane ze zwierzętami i roślinami z bloku tematycznego - JESIEŃ oraz poszerzyły kompetencje polonistyczne poprzez rozwiązanie krzyżówki tematycznej.
Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania
22 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania.Co to jest jąkanie?Jąkanie to zaburzenie toku mówienia charakteryzujące się niepłynnościami w postaci niezamierzonych bloków, przedłużeń i powtórzeń głosek, zauważane i antycypowane przez mówiącego, który dokładnie wie, co chce przekazać, w danym momencie jednak nie jest w stanie płynnie wypowiedzieć pewnego słowa, choć w innym czasie słowo to wypowiada płynnie. Z powodu częstego występowania w mowie jest zauważalne dla rozmówcy. Może się wiązać z napięciem oraz zmiennością tempa mowy (Sandrieser, Schneider, 2015).
Jąka się jeden człowiek na stu. Około 5% dzieci zmaga się z trudnościami w płynnym wypowiadaniu się. Wysoki jest odsetek dzieci, u których jąkanie zanika samoistnie: 60-85%. Pierwsze objawy tego zaburzenia mowy pojawiają się zwykle dość wcześnie (ok. 33 m.ż.), czasem nagle a innym razem jest to stopniowo nasilająca się niepłynność (Yairi, Ambrose, 2020).
Jąkanie może mieć bardzo negatywny wpływ na jakość życia osoby, która się z nim zmaga. Szczególnie wtedy, gdy nie potrafi ona opanować silnych objawów, gdy jąkanie trwa od dawna, a otoczenie reaguje na nie negatywnie. Nagromadzenie trudnych, nieprzyjemnych myśli i emocji oraz wytworzenie się negatywnego podejścia do jąkania i do siebie jako jąkającego się mówcy uniemożliwia swobodną i skuteczną komunikację.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami dotyczącymi jąkania przygotowanymi w holu głównym naszego Ośrodka oraz do obejrzenia krótkiego filmu animowanego o niepłynności mowy.
https://liblink.pl/MmZra9HE6w
Źródło: https://www.logolab.edu.pl/
Ogłoszenie wyników konkursu "Poznaj nauczyciela swego ze zdjęcia z dzieciństwa jego"!
W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Najlepsza okazała się uczennica klasy 7a Karolina W. udało jej się rozpoznać aż 14 z 17 nauczycieli! Wielkie brawa dla wszystkich za spostrzegawczość, świetną pamięć i zaangażowanie! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy zwycięzcy! Samorząd Uczniowski klas 4-8
Teatru Baj przedstawienie pt. „Przygody Kota Filemona”
16.10.2024r. klasy 1-3 wybrały się do Teatru Baj, przy ul. Jagiellońskiej 28 w Warszawie na przedstawienie pt. „Przygody Kota Filemona” w oparciu o program Baj bez barier. Uczniowie mogli zobaczyć świat z kociej perspektywy oraz wraz z kotem Filemonem uczyć się ciekawych rzeczy, takich jak: czym można karmić Ogień z pieca?, jakie psoty lubi robić Wodnik z balii oraz jak oswoić noc. Ponadto w pełnej przygód i piosenek pięknej historii dzieci dowiedziały się, czym jest prawdziwa kocia przyjaźń. Pragniemy serdecznie podziękować p. Marlenie Alka oraz Annie Żórawskiej za: cudowne przyjęcie nas w Teatrze Baj oraz dopilnowanie najdrobniejszych szczegółów, aby nasi uczniowie czuli się komfortowo i przyjaźnie. Z całego serca dziękujemy i mówimy do zobaczenia
3
Akcja „Czytamy z sercem” organizowana z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca
W poniedziałek 30 września w ramach akcji „Czytamy z sercem” organizowanej z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca, uczniowie klas 5-tych uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panem Wojciechem Widłakiem. Spotkanie z pisarzem było w formie on-line, dzięki czemu wzięło w nim udział ponad tysiąc osób z całej Polski. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. „Dwa serca anioła” opowiadającej historię chłopca, u którego zdiagnozowano poważną wadę serca. Na zakończenie autor odpowiadał na pytania uczniów zgromadzonych w Sali Czytelni Naukowej i tych, którzy zdalnie uczestniczyli w spotkaniu. Taka forma kontaktu z pisarzem była bardzo ciekawym doświadczeniem dla dzieci.
Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego - spotkanie z niesłyszącym aktorem
Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego w naszej szkole odbyło się spotkanie z niesłyszącym aktorem i poetą, panem Adamem Stoyanovem.
Pan Adam poprowadził dla uczniów ciekawe warsztaty aktorsko – teatralne. Na tych warsztatach uczniowie razem z panem Adamem ćwiczyli naśladowanie różnych czynności oraz przedstawiali pantomimę, a więc tylko za pomocą mimiki, ruchu ciała i gestów pokazywali wybrane zwierzątka, a także różne sytuacje z życia codziennego.
Warsztaty te pokazały, że nawet bez znajomości języka migowego i bez używania słów można było świetnie się bawić w teatrzyk.
1
Przedwczesna śmierć naszego absolwenta
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie