• Mikołajkowe Mecze Siatkówki z OSWG Łucka

     •  

      5 grudnia 2017 r. odbyły się międzyszkolne zawody w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców, pomiędzy reprezentacjami Ośrodka dla Głuchych im. Jana Siestrzyńskiego, a Ośrodkiem dla Dzieci Słabosłyszących im. Ottona Lipkowskiego. Po uroczystym powitaniu przez panią vice dyrektor Beatę Sinicyn  i  krótkiej rozgrzewce,  rozpoczęły się zmagania sportowe.

       

       

      Mikołajkowe Mecze Siatkówki z OSWG Łucka - Obrazek 1

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Pierwsze rozegrały mecz dziewczynki. Wspaniała postawa wszystkich gimnazjalistek, a w szczególności Agaty i Karoliny przyniosły sukces. Pokonały swoje starsze koleżanki i wygrały w setach 2:0.

       

      Reprezentacja dziewcząt:

      1.AGATA kl 3a  -  kapitan

      2.KAROLINA kl 2a

      3.JOANNA kl 3b

      4.WIKTORIA kl 2b

      5.ZUZANNA kl 2a

      6.AGATA kl 3b

       

      Mecz siatkówki chłopców to wspaniałe widowisko, były wielkie emocje i ogromna radość, niesamowita walka i ogromna determinacja całego zespołu. Wszyscy zawodnicy zagrali rewelacyjnie i wygrali w setach 2:1.

       

      Reprezentacja chłopców:                                                                               

      1.DOMINIK  kl 3a- kapitan

      2.FILIP  kl 3b

      3.KACPER kl 3a

      4.JAKUB kl 2a

      5.MATEUSZ kl 2a

      6.PATRYK kl 2c

      7.JAKUB kl 2b 

       

      Oba puchary  przechodnie zostają w naszym Ośrodku. W przypadku chłopców bilans zwycięstw jest 2:2. Zespół dziewczynek rozpoczął na nowo rywalizację i bilans zwycięstw jest 1:0 dla naszej szkoły.

       

      Najlepszymi zawodniczkami spotkania zostały Agata z kl 3a (najlepsza zawodniczka meczu) i Karolina z kl 2a (najlepsza atakująca zawodniczka). Wśród chłopców nagrodzeni zostali: Dominik z kl 3a (najlepszy zawodnik meczu) i Filip z kl 3b (najlepszy serwujący zawodnik).

       

       

      Po trudnych i emocjonujących meczach uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się na stołówce. Grupa dziewczynek z internatu przygotowała odświętnie stoły, a smaczny poczęstunek – uczniowie pod okiem pani Joanny Kucharskiej. Przepiękne puchary ufundowała Dyrekcja naszego Ośrodka, nagrody rzeczowe ofiarowała firma voestalpine Bohler Welding.

       

       

      GRATULACJE!!

       

       

      Więcej zdjęć znajduje się w albumie.

       

       

     • Mikołajkowe Turnieje Unihokej i Siatkówki

     •  

      Zakończyły się  rozgrywki międzyklasowe  w  unihokeja  i  w siatkówce.

      W rywalizacji klas 5 – 7 szkoły podstawowej w unihokeja  I miejsce zajęła klasa 7a,  II miejsce  - 6a, III miejsce – 5a, IV miejsce – klasa 6b. Poziom sportowy był bardzo wyrównany i do końca nie wiadomo było kto zwycięży. Wszyscy uczniowie bardzo się starali i pragnęli strzelić jak największą liczbę bramek. Nagrodą główną dla zwycięskiej klasy jest wyjście na pizzę. 

      Mikołajkowe Turnieje Unihokej i Siatkówki - Obrazek 1

       

       

       

       

       

       

       

       

      W rozgrywkach piłki siatkowej uczestniczyły klasy gimnazjalne.        

      I miejsce wywalczyła klasa III a, na drugim miejscu uplasowała się klasa II a,  na trzecim klasa II b i II c, czwarte miejsce zajęła klasa III b. Nagrodą główną dla zwycięskiej klasy jest wyjście do „Domu zagadek”.

      Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się na apelu sportowym.

       

      Więcej zdjęć znajduje się w albumie.

       

     • Warszawski Festiwal Kultury bez Barier - wycieczka do Sejmu

     •  

      W ramach uczestnictwa w Festiwalu wychowankowie internatu uczestniczyli w wycieczce do Sejmu. Zwiedzanie budynku Sejmu rozpoczęło się kontrolą osobistą wykrywającą niebezpieczne przedmioty, których nie wolno wnosić.

      Warszawski Festiwal Kultury bez Barier - wycieczka do Sejmu - Obrazek 1

       

       

       

       

       

       

       

       

      Po kontroli pani przewodnik oprowadziła nas po różnych salach sejmowych, opowiedziała o historii polskiego Sejmu i o zasadach pracy Sejmu. Wychowankowie mogli zobaczyć salę obrad sejmowych, w której są miejsca zajmowane przez poszczególnych posłów, miejsce przeznaczone dla prezydenta oraz miejsca przeznaczone dla dziennikarzy. Wychowankowie przeszli się też schodami i korytarzami sejmowymi, a także zobaczyli piękną Salę Kolumnową, w której odbywają się komisje sejmowe i zebrania.

      Wychowankowie zobaczyli na  żywo miejsca, które do tej pory widzieli tylko w telewizji.

       

      Więcej zdjęć znajduje się w albumie.

      Zdjęcia zostały wykonane przez pana Rafała Zambrzyckiego.

       

    • Dzień KEN i ślubowanie
     • Dzień KEN i ślubowanie

     •  

      13 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W trakcie uroczystej akademii odbyło się pasowanie nowych przedszkolaków oraz ślubowanie uczniów klasy pierwszej.

      Uroczystość rozpoczęła się kolorowym i roztańczonym występem najmłodszych dzieci. Swoje talenty w tym roku zaprezentował także chór nauczycieli.

      Na koniec przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali nauczycielom, a pani dyrektor wygłosiła uroczystą przemowę.

      Więcej zdjęć znajduje się w albumie.

       

     • Wybory do Samorządu Szkolnego

     •  

      Przedstawiamy Samorząd Szkolny SOSW 15 na rok szkolny 2017/2018 wybrany w tajnych, demokratycznych wyborach na początku października.

      Przewodniczący: Zuzanna B. z kl.IIIa

      Zastępcy: Klaudia z kl. 6a, Karolina z kl. 6b, Mateusz z kl. IIa

      Życzymy dużo pomysłów, powodzenia i trzymamy kciuki.

      Wybory do Samorządu Szkolnego - Obrazek 1

     • Warszawski Festiwal Kultury bez Barier - wycieczka do Muzeum Warszawy

     •  

      W ramach udziały w Festiwalu odbyliśmy wycieczkę do Muzeum Warszawy na nową wystawę główną "Rzeczy Warszawskie". W muzeum przywitał nas przewodnik, a następnie oprowadzał nas po różnych gabinetach tematycznych takich jak np.: Gabinet Archeologiczny, Gabinet Pomników Warszawskich, Gabinet Syren Warszawskich, Gabinet Sreber i Plater Warszawskich itd.

      Warszawski Festiwal Kultury bez Barier - wycieczka do Muzeum Warszawy - Obrazek 1

      Wychowankowie oglądali w muzeum różne warszawskie eksponaty, słuchali opowieści przewodnika o dziejach Warszawy i o najważniejszych eksponatach warszawskich.

      Wycieczka była udana.

       

      Więcej zdjęć znajduje się w albumie.

       

     • Warszawski Festiwal Kultury bez Barier - wycieczka do teatru

     •  

      W październiku odbył się Warszawski Festiwal Kultury bez Barier, którego ideą było zniesienie przeszkód umożliwiających wielu osobom swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury. W ramach tego festiwalu odbyły się różne wydarzenia kulturalne. Wychowankowie internatu mogli uczestniczyć w kilku wybranych wydarzeniach m.in. w wycieczce po teatrze z przewodnikiem i tłumaczem języka migowego.

      Warszawski Festiwal Kultury bez Barier - wycieczka do teatru - Obrazek 1

       

       

       

       

      Największą atrakcją tej wycieczki był pokaz efektów specjalnych, na którym zostały zaprezentowane najbardziej spektakularne efekty wizualne, świetlne i dźwiękowe wykorzystywane w teatrze.

      Po pokazie pani przewodnik oprowadziła nas po różnych pomieszczeniach, pracowniach i miejscach ogólnie niedostępnych dla widzów.

      Wychowankowie mogli tez wejść na scenę, poznali w skrócie tajniki pracy aktorów i innych pracowników teatru, m.in. dowiedzieli się kto to jest inspicjent i co należy do jego obowiązków.

       

      Więcej zdjęć znajduje się w albumie.

       

     • Wycieczka do Krakowa i Bochni

     •  

      W dniach 09 – 10.10.2017r. dla uczniów klas 6 – 7 Szkoły Podstawowej i II-III Gimnazjum  odbyła się wycieczka  edukacyjna do Krakowa i Bochni. Okazało się, że część dzieci nie była jeszcze w dawnej stolicy Polski.

      Wycieczka do Krakowa i Bochni - Obrazek 1

       

      Wcześnie rano zebraliśmy się w autokarze, żeby wyruszyć do Krakowa. W czasie podróży wysłuchaliśmy wielu ciekawostek o trasie naszej podróży i o Krakowie, opowiadanych przez pilotkę Panią  Renatę. Po drodze zatrzymaliśmy się w Książu Wielkim, gdzie w starym, zabytkowym zajeździe zjedliśmy pyszny posiłek.

      Gdy dojechaliśmy do Krakowa, udaliśmy się na Wawel. U stóp Wawelu powitał nas Smok Wawelski,. Posąg odstrasza przechodniów, co jakiś czas ziejąc ogniem. Tu spotkaliśmy się z naszą przewodniczką. Opowiedziała nam o powstaniu  Krakowa  i legendzie o smoku. Później  wspinaliśmy się na wzgórze, gdzie zwiedziliśmy  katedrę oraz spacerowaliśmy po fortyfikacjach. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta. Podziwialiśmy Kaplicę Zygmuntowską oraz znajdujące się w niej groby dawnych władców Polski. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy grobach pary prezydenckiej i naszych największych wieszczów; Adama Mickiewicza i ……

      Następnie, ruszyliśmy na Rynek. Po drodze słuchaliśmy ciekawostek historycznych  i po kolei mijaliśmy miejsca: Klasztor Franciszkanów, Kościół i Klasztor Dominikanów oraz dziedziniec Collegium Maius- siedzibę Akademii Krakowskiej założoną przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Zobaczyliśmy okno Papieskie, z którego Papież Jan Paweł II tak chętnie podczas swojego pobytu w Krakowie spotykał się z wiernymi. Na Rynku zobaczyliśmy Kościół Mariacki oraz wysłuchaliśmy sławnego hejnału. Podążaliśmy drogą królewską ąż do Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Kolejnym punktem były Sukiennice, w których oglądaliśmy pięknie wykonane ozdoby i zakupiliśmy pamiątki dla bliskich. W czasie wolnym przy pomniku Adama Mickiewicza zrobiliśmy zdjęcia. Wieczorem dojechaliśmy do Bochni. Bardzo zmęczeni dotarliśmy do hotelu, gdzie zjedliśmy pyszną obiadokolację i poszliśmy spać.  

      Drugi dzień okazał się równie niesamowity. Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od poznania przewodników i  zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Niektórzy troszkę bali się zjechać  windą na głębokość 212 m. Ale warto było. To niesamowite uczucie. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą zostaliśmy zabrani przez przewodników. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze i zwyczaje górnicze. W pamięci uczniów na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu, jak również zalanie wodą podziemnych chodników.

      W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna  praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi i oglądanie filmu z wizyty Papieża JP II w kopalni. Zwiedzanie  zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz” 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i zjedzenie drobnych przekąsek. Fantastyczną atrakcją okazała się podziemna zjeżdżalnia. Po czujnym okiem instruktorów można było wykonać 140 metrowy zjazd na miękkiej poduszce. Niektórzy nieustraszeni wspinali się po dwa razy.

      Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Po trzech godzinach zwiedzania udaliśmy się w drogę powrotną do Warszawy. Ważnym  punktem programu okazał się test wiedzy o Krakowie i Bochni. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i uwagą słuchali pytań i udzielali prawidłowych odpowiedzi. Najbardziej aktywni zostali nagrodzeni upominkami z wycieczki.

       

      Więcej zdjęć znajduje się w albumie.

       

      .

     • VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     •  

      Dnia 6 października 2017 roku klasa 3b gimnazjum wraz z wychowawcą p. Olgą wzięła udział w akcji edukacyjnej – VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. 

      VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - Obrazek 1

       

       

       

       

       

       

       

      Uczniowie wcielili się w rolę egzaminatorów, utworzyli patrol egzaminacyjny i na terenie Ośrodka sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia przez osoby dorosłe, nagradzając tytułem eksperta. Egzamin, choć łatwy, okazał się dość stresujący…

      Więcej zdjęć znajduje się w albumie.

     • Dzień Chłopaka

     •  

      W piątek 29 września uczciliśmy nadchodzący Dzień Chłopaka. Wszyscy chłopcy oprócz życzeń otrzymali również pamiątkowe krawaty. Wspólnie zastanawialiśmy się jaki powinien być SUPER CHŁOPAK. W tym roku ten zaszczytny tytuł przypadł Filipowi z klasy III b gimnazjum.

      Dzień Chłopaka - Obrazek 1

       

       

       

       

       

       

       

      Więcej zdjęć znajduje się w albumie.

       

     • Sprzątanie Świata

     •  

      15 września w ramach akcji Sprzątanie świata „Nie ma śmieci - są surowce!” w naszym Ośrodku odbyła się wspólna lekcja ekologii, na której mogliśmy wykazać się kreatywnością i wykonać różne ciekawe rzeczy z plastikowych butelek. Oto efekty naszej pracy.

      Sprzątanie Świata - Obrazek 1

  • Kontakty

   • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących nr 15 im. Ottona Lipkowskiego w Warszawie
   • sekretariat.sosw15@edu.um.warszawa.pl
   • 022 831 32 09 022 831 32 00 (fax)
   • 00-225 Warszawa, ul. Zakroczymska 6
   • https://www.facebook.com/sosw15/
   • sekretariat.sosw15@edu.um.warszawa.pl
   • poniedziałek - czwartek 8.00 - 11.00 i 13.00 - 15.00 piątek 8.00 - 15.00
   • sekretariat.sosw15@edu.um.warszawa.pl
  • Logowanie